Co rodzic powinien wiedzieć o kinezjologii edukacyjnej?
Niestety różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe nie są zjawiskiem marginalnym wśród dzieci. Często przechodzą one niezauważone i przyczyniają się do pogorszenia komfortu życia dziecka w późniejszym okresie. Szczęśliwie współcześnie spora część zaburzeń może być z powodzeniem niwelowana przez odpowiednie metody terapeutyczne.
Gimnastyka mózgu dla każdego dziecka
Gimnastyka mózgu to inaczej kinezjologia edukacyjna. Jest to zbiór metod terapeutycznych opracowanych i opublikowanych przez Paula Denninsona. Fundamentem metody jest powszechnie akceptowane twierdzenie, że prawidłowy rozwój psychofizyczny jest niemożliwy bez ruchu fizycznego.
Ponadto technika Denninsona zakłada, że odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna może doprowadzić do redukcji lub likwidacji wielu powszechnych zaburzeń rozwojowych oraz wspomóc dziecko w osiągnięciu stabilizacji emocjonalnej. W jakich konkretnie przypadkach ma zastosowanie gimnastyka mózgu?
Kiedy warto zastanowić się nad kinezjologią?
Zastosowanie kinezjologii edukacyjnej może być odpowiednim rozwiązaniem w przypadku wielu powszechnych zaburzeń rozwojowych. Może być ona zastosowana m.in. do:
– likwidacji zaburzeń ruchowych,
– redukcji i likwidacji zaburzeń uwagi,
– likwidacji określonych problemów z nauką czytania i pisania.
Ponadto odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia mogą przyczynić się do poprawy ogólnego stanu psychicznego dziecka. Zgodnie z twierdzeniem Denninsona konkretne ćwiczenia doprowadzą do osiągnięcia komfortu psychicznego przez dziecko.