Ćwiczenia grafmotoryczne – rodzaje
Chcąc wspomóc dziecko w nauce pisania oraz wesprzeć rozwój jego motoryki małej mamy szereg dostępnych narzędzi. Większość z nich możemy wykorzystać już w domu, zanim dziecko wyruszy do szkoły. Jednymi z najbardziej rozwijających i prostych do przygotowania nawet przez rodzica są ćwiczenia grafomotoryczne. Nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy, żeby je wykonać.
Jak się przygotować do ćwiczeń grafomotorycznych?
Wszystko czego potrzebujemy to kolorowanki – możemy poszukać gotowych wzorów w internecie lub specjalnych książeczek przygotowanych w tym celu. Dodatkowo warto przygotować kilka czystych kartek i różne przybory do pisania, ołówki, kredki, długopisy, flamastry. Z takim zestawem możemy zorganizować wiele godzin pracy.
Jakie są rodzaje ćwiczeń?
Ćwiczenia grafomotoryczne różnią się od siebie przede wszystkim poziomem trudności, należy je dostosować do wieku i stopnia rozwoju dziecka, tak aby nieumiejętność wykonania danego zadania nie zniechęciła dziecka do dalszej pracy. Zawsze warto zacząć od najprostszych kolorowanek, przypominając dziecku, że nie należy wychodzić poza kontury. Potem należy zaproponować dziecku, żeby zamalowało dane przestrzenie w określony sposób – kreski pionowe, poziomie, ukośne, czy kółka. Kolejnym ćwiczeniem może być obrysowywanie przedmiotów – na przykład własnych dłoni, lub wzorów geometrycznych, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku – okrągłe szklanki, podstawki pod kubki. Bardziej skomplikowane będzie wykonanie rysunku poprzez połączenie kropek, czy dorysowanie jego części, lub całkowite przerysowanie.
Ważne jest, żeby dziecko czerpało przyjemność z tego rodzaju ćwiczeń, należy je więc urozmaicać i dodawać nowe elementy wraz ze zdobywaniem przez dziecko nowych umiejętności.