Jak skutecznie uczyć dziecko ortografii?
Nauka ortografii spędza sen z powiek zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wkuwanie regułek nie przynosi odpowiednich efektów, a dyktanda i zeszyty są gęsto upatrzone czerwonym atramentem. Na szczęście istnieje mnóstwo metod, które uprzyjemniają naukę ortografii.
Jak skutecznie uczyć się ortografii?
Po pierwsze warto uzbroić się w cierpliwość. Polska ortografia jest dość skomplikowana i nawet dorosłe osoby robią błędy. Dlatego nie oczekujmy, że dziecko z dnia na dzień będzie pisać idealnie.
Po pierwsze zastosujmy popularne rymowanki, chyba każdy z nas pamięta tą, która mówi, że „uje się nie kreskuje”. Oczywiście tego typu wierszyków jest znacznie więcej. Warto ich poszukać i powtarzać razem z dzieckiem. Możemy też wypisać takie rymowanki na karteczkach i porozwieszać je w całym domu, na przykład na lodówce, przy komputerze, a nawet w łazience. Kiedy nasza pociecha zapamięta rymowankę, na pewno będzie popełniać zdecydowanie mniej błędów ortograficznych.
Możemy też razem tworzyć wierszyki, które pomogą przyswoić zasady ortografii. To może być doskonała rozrywka dla całej rodziny.
Nie ma lepszej metody nauki niż wspólna zabawa. Dlatego warto postawić na gry ortograficzne. Do wyboru mamy mnóstwo różnych zabaw, na przykład ortograficzne kalambury. Inna świetna gra to ortograficzne memory czy państwa-miasta. Do tej ostatniej zabawy nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów, wystarczą kartki, długopisy i dobry humor.
Czytam, bo lubię…
W nauce zasad ortografii pomada częste czytanie książek. I wcale nie muszą to być lektury szkolne. Ta metoda nauki wykorzystuje przede wszystkim naszą pamięć fotograficzną. Im częściej czytamy, tym częściej widzimy poprawny zapis słów, który mimochodem utrwala się w pamięci.
Ale jak zachęcić dziecko do regularnego czytania książek? Po pierwsze musimy sami dawać dobry przykład. Dlatego sami, jak najczęściej sięgajmy po książki. Dodatkowo pozwólmy maluchowi wybrać dla siebie książki, niech będzie o czymś, co go naprawdę interesuje. Najważniejsze, żeby czytać regularnie, najlepiej codziennie, chociaż kilka minut.
W utrwaleniu zasad ortografii pomogą różnego rodzaju zabawy. Krzyżówki, wykreślanki czy rebusy.
W zapamiętywaniu różnych rzeczy, w tym ortografii warto wykorzystać różne zmysły. Dlaczego przy nauce zasad ortografii warto wykonywać konkretny ruch. Na przykład po usłyszeniu słowa z „rz” dziecko wykonuje przysiad, a gdy słyszy wyraz z „u” łapie się za lewe ucho. Taka zabawa najlepiej sprawdza się, gdy uczestniczy w niej przynajmniej kilkoro uczestników. Jedna osoba wypowiada różne słowa, a reszta wykonuje odpowiednie gęsty. Taka prosta zabawa może być doskonałą rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście, pod warunkiem że wszyscy uczestnicy się w nią zaangażują w równym stopniu.
Odrobina wyobraźni…
Możemy też stworzyć historyjkę, która składa się ze słów, które chcemy zapamiętać. Jak się do tego zabrać. Na początek wypiszemy odpowiednie wyrazy, na przykład z „ó”. Im będzie ich więcej, tym lepiej. Kolejny krok to stworzenie opowiadania. Najlepiej jeśli będzie śmieszne i abstrakcyjne. Dzięki temu dziecko łatwiej zapamięta zasady ortografii.
Podsumowując, nauka ortografii wymaga sporo pracy i cierpliwości. Zarówno od małego człowieka, jak i jego rodziców. Żeby była bardziej efektywna, warto połączyć różne metody nauki. Sprawdzać te, które najlepiej działają w przypadku naszego dziecka.
No i nie zapominajmy o odpowiedniej motywacji, nic tak nie działa, jak szczera pochwała z ust bliskich osób.