Zabawki logopedyczne – czy warto się na nie zdecydować?
Rozwój mowy u dzieci może mieć różny przebieg. Wynika to z wielu czynników, na które nie zawsze ma się wpływ. Warto jednak zrobić wszystko, aby pomóc maluchowi w opanowaniu sztuki efektywnej komunikacji. Dzięki temu znacznie lepiej poradzi sobie nie tylko w szkole, ale również w relacjach ze swoimi rówieśnikami.
Zabawki logopedyczne – nauka przez zabawę
Dzieci są dosyć niecierpliwe, a ich zdolność do koncentracji na jednym zadaniu dopiero się kształtuje. Z tego powodu najbardziej polecana jest nauka poprzez zabawę. Dzięki temu maluch znacznie chętniej opanuje nowe umiejętności, a sam proces ich nabywania nie wywoła u niego frustracji. Z tego powodu powstały zabawki logopedyczne. Dzielą się one na następujące kategorie:
- gry,
- gryzaki,
- bransoletki,
- płyty do ćwiczeń z dźwiękiem,
- kubki do nauki trudnych wyrazów,
- karty rozwijające prawidłową mowę.
Warto posiadać je w domu, nawet jeżeli dziecko ćwiczy z nimi w gabinecie logopedycznym. Rozwój mowy wymaga bowiem przede wszystkim systematyczności.
Dlaczego warto korzystać z zabawek logopedycznych?
Rozwijanie prawidłowej mowy u malucha jest tak samo istotne, jak dbanie o jego zdolności poznawcze, a także motorykę. Aby odpowiednio wymawiać głoski, aparat mowy musi zostać dobrze ukształtowany. Problemy związane z komunikowaniem się potrafią wynikać z dosyć nieoczywistych aspektów, takich jak przebywanie na co dzień pośród osób jąkających się, sepleniących, czy też z lokalnymi naleciałościami.
Zabawki logopedyczne pozwalają nie tylko na wyćwiczenie prawidłowej wymowy, ale również na efektywne korygowanie już powstałych wad. U najmłodszych doskonale sprawdzają się gryzaki logopedyczne. Starsze dzieci preferują natomiast gry planszowe, karciane i układanki, pozwalające na ćwiczenie wymawiania konkretnych głosek. Warto koncentrować się na ćwiczeniu tylko jednej dysfunkcji naraz, co pozwala dziecku na zachowanie wystarczającej koncentracji oraz skutkuje znacznie lepszymi efektami. Zbyt wysokie wymagania mogą bowiem doprowadzić do tego, że maluch w ogóle nie będzie chciał ćwiczyć.
Zabawki logopedyczne do ćwiczeń fizycznych – dla kogo?
Jeden z częstszych powodów nieprawidłowego artykułowania określonych głosek jest niewłaściwa konstrukcja aparatu mowy. Tego typu dysfunkcje przeważnie wynikają z:
- ssania kciuka,
- wad genetycznych,
- zbyt wolnego tempa rozwoju,
- szkodliwych nawyków, np. żywieniowych.
Istnieją oczywiście specjalne zabawki logopedyczne, służące do poprawy stanu języka, podniebienia i warg. Wyjątkową popularnością cieszy się, chociażby gryzak logopedyczny, jednocześnie pobudzający zmysł dotyku oraz umożliwiający ćwiczenie mięśni żuchwy. Ponadto korzystanie z takiego rozwiązania potrafi również pomóc wyeliminować niechęć malucha do jedzenia.
Dodatkowo w terapii wymowy stosuje się rozmaite pomoce edukacyjne, wspierające rozwój mowy. Warto ponadto skorzystać ze specjalistycznych zabawek logopedycznych dla dzieci, takich jak:
- słomki,
- dmuchajki,
- lusterka logopedyczne,
- samochodziki na balonik,
- wibrator do terapii rotacyzmu.
Jakie korzyści płyną z poprawy wymowy u dzieci?
Praca nad prawidłową wymową malucha wiąże się z wieloma pozytywnymi efektami. Mowa tu między innymi o:
- skuteczniejszej komunikacji z rówieśnikami,
- szybszym uczeniu się,
- nawiązywaniu trwalszych relacji z innymi,
- lepszym wyrażaniu swoich potrzeb,
- wyższej samoocenie,
- zatrzymaniu rozwoju wad zgryzu (w niektórych przypadkach).
Nie ma więc żadnej wątpliwości, że zabawki logopedyczne powinny pojawić się w życiu każdego dziecka, które posiada problemy z wymową. Da mu to szansę na prowadzenie bardziej satysfakcjonującego życia w przyszłości. Jeżeli bowiem wady utrwalą się w dorosłości, może już nie być sposobu na ich korektę.