Literatura fantasy już od czasów powstania gatunku bije rekordy popularności. Na rynku co roku pojawiają się coraz to nowsze książki fantasy, które zbierają czytelników w baśniowe światy pełne magii i mitycznych stworzeń. Czy wiesz, jakie są cechy charakterystyczne tego gatunku literackiego?

Świat czarów, baśni i legend

Literatura tego pokroju odznacza się całkowitym oderwaniem od świata realnego. Najróżniejsze stworzenia, które istnieją tylko na kartkach papieru i w umysłach czytelników,są tam czymś oczywistym. Nie dziwią więc już nikogo postacie tęgich krasnoludów, wysokich elfów o długich uszach, czy stworzeń mniej przyjaznych, takich jak trolle, orkowie, czy smoki. Akcja powieści zawsze rozgrywa się w wymyślonej na potrzeby książki rzeczywistości, która rządzi się własnymi prawami i zasadami. 

Elementy charakterystyczne na przykładzie „Eragona”

„Eragon” jest jedną z popularniejszych książek z gatunku fantasy. Tak jak było wspomniane, bohaterowie powieści żyją w wyimaginowanym świecie, zamieszkanym przez liczne kreatury. W przedstawionej rzeczywistości na każdym kroku można natknąć się na obecność różnorodnych sił nadprzyrodzonych, w postaci magii i zaklęć. Symbolem tej serii książek fantasy i jej motywem przewodnim są wydarzenia związane ze smokami, co kolejny raz wskazuje na obecność elementów nieistniejących w zwykłym świecie.

Inne popularne powieści fantasy

„Eragon” jest tylko jedną z wielu serii książek fantasy (https://tantis.pl/ksiazki-fantasy-science-fiction-horror-c5074) dostępnych na rynku wydawniczym. Inną serią, również niezwykle popularną, która właściwie zapoczątkowała cały gatunek, o którym mowa, jest seria „Władcy Pierścieni”. Nie mniej znane powieści tego gatunku wychodzą spod pióra G. R. R Martina, takie jak sławna na cały świat „Pieśń lodu i ognia”.

Dla kogo książki tego rodzaju?

Zaczytywać się w literaturze tego gatunku może każdy miłośnik książek, niezależnie od swojego wieku. Pozycje tego rodzaju bardzo rozwijają wyobraźnię czytelnika i sprawiają, że dużo łatwiej jest tworzyć w głowie nowe koncepcje i idee, nie tylko takie związane z wymyślonymi światami. Oprócz tego literatura fantasy dostarcza mnóstwa dobrej zabawy i sprawdza się idealnie na długie, piątkowe wieczory.

Category: książki
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.