Uncategorized

Literatura pedagogiczna – ta skierowana do dzieci

Literatura pedagogiczna skierowana do dzieci to dość zawiła kwestia, bo dzieci preferują raczej te atrakcyjne książki, czyli atrakcyjne dla takich jak one. Mowa tu rzecz jasna o motywach bajkowych, czyli o dopasowanych tekstach połączonych z ilustracjami tworzonymi na potrzeby danej książki. Taka literatura rzecz jasna też naucza i to w ten smaczny sposób. Mowa tu o tym uczeniu emocji, a ta nauka ma sens i to z wielu przyczyn, bo dzieci muszą się poprawnie kształtować emocjonalnie, czyli nabierać tego smacznego wyczucia, jeśli chodzi o okazywanie emocji w typowych życiowych sytuacjach. Właśnie tego typu zachować uczą książki dla dzieci współtworzone przez psychologów i to nie przez tych z uniwersytetów, bo oni żyją w nieco innych realiach. W tego typu przypadkach kluczowe znaczenie mają psychologowie pracujący na stałe z dziećmi, którym potrzebna jest dana literatura.

https://www.eduksiegarnia.pl/nauczyciele-i-studenci-metodyka-i-poradniki-pedagogika-psychologia

Aktualność bajek.

W bajkach przewijają się często te typowe motywy bajkowe, które nie raz i nie dwa razy można uznać za atrakcyjne i jednocześnie nauczające emocji. Motywy powiązane z historiami są rzecz jasna tymi prawdziwymi i co równie istotne te historie bajkowe mogą być inspirowane czymś realnym lub jedynie tak wymyślane. Może i nie liczy się to jak się tworzy taką literaturę pedagogiczną, bo zmyślanie w tego typu przypadkach to nic złego. Zdecydowanie więcej znaczy to by te motywy uczyły dzieci tych poprawnych zachowań emocjonalnych akceptowanych szeroko w społeczeństwach. Tak da się nauczać i to nawet za pomocą wątków wymyślonych, które są atrakcyjnymi i na dokładkę ciekawymi, czyli dzieci chcą powracać do pewnych książek, a nawet oglądać ich ekranizacje, bo one wpajają pewne zasady, o których warto pamiętać. Jednym słowem ta literatura pedagogiczna to istotna sprawa i warto ją wplatać w ten świat dziecięcych odczuć, po to by dziecko poprawnie się rozwijało i by nie postępowało nagannie, czyli to i prosta i dość zaawansowana literatura.

Czy warto nabywać książki z bajkami?

Obecnie warto nabywać te książki z bajkami, czyli literaturę pedagogiczną dla najmłodszych i czytać ją dzieciom choćby do snu, bo to nauka tych akceptowalnych emocji. Pewne typy emocji, a konkretniej okazywanie ich w społeczeństwie to dość trudna sprawa, bo są te akceptowalne i te naganne, choćby takie jak uderzenie kogoś w twarz. Konkretne dziecko musi się nauczyć tego, że bicie się nie rozwiązuje problemów, tylko czyni je jeszcze bardziej znacznymi. Natomiast ta dopracowana literatura pedagogiczna musi przeciwdziałać temu konkretnemu zjawisku i to w bardzo smaczny sposób. Nie łatwo o ten efekt, bo pewne bajki już tak nie oddziałują na dzieci, czyli trzeba szukać nowych i atrakcyjnych dla nich pozycji, a to teraz dość złożona sprawa, bo świat się zmienia, a tradycyjne książki ustępują także miejsca audiobukom, a to zmienia dostatecznie wiele. Pewna część z nas uzna elektroniczne opcja za coś ciekawego, ale inni uznają, że czytanie dziecku ma w sobie o wiele więcej smaku.

Połączenie słów z ilustracjami.

Taka ciekawa literatura pedagogiczna dla dzieci to bajki połączone z ilustracjami, których autorami są znani artyści. Jednym słowem taka książka nauczająca emocji powinna być ponadczasową, ale to raczej się nie sprawdza w przypadku każdej z pozycji. Mowa tu o tym, że ta oryginalność wątków, która nie zaniknie i to nawet po wielu latach to coś trudnego do stworzenia i to nawet bardzo i właśnie dlatego moda na pewne historie szybko przemija, a na inne trwa i odradza się raz na jakiś czas. W niektórych przypadkach jest to powiązane choćby z ekranizacją filmową.