Szkoła i edukacja

Charakterystyka bajki terapeutycznej

Dzieciństwo to czas, w którym podłapuje się najwięcej wzorców zachowań i zyskuje wiele cennych doświadczeń oraz wiedzy, która gruntuje późniejsze wybory w życiu oraz relacje z kolejnymi ludźmi, którzy pojawiają się na drodze. Szczególny wpływ ma także odpowiednia droga edukacyjna, którą dziecko podąża. Dotyczy to również bajek, z którymi każde dziecko styka się w swoich najmłodszych latach.

Znaczenie bajek terapeutycznych

Dużą popularnością zyskuje bajki terapeutyczne https://www.eduksiegarnia.pl/bajkoterapia. Nie są to typowe opowiadania – poruszają często bardzo złożone tematy, o których dzieci nie chcą mówić. Mogą to być zarówno odmienności przez które dana osoba nie jest akceptowana przez grupę, jak i przykre wydarzenia z przeszłości tkwiące nadal w świadomości.

Charakterystyka

Grupą wiekową, dla której przeznaczone są bajki terapeutyczne, szacuje się wiek od 4 do 9 lat. W tym okresie życia dzieci będą już w stanie rozumieć swoje emocje, dlatego autorzy książek próbują zaproponować rozwiązanie, w jaki sposób zaakceptować samego siebie oraz jak radzić sobie z problemami życia codziennego.
Dobra bajka terapeutyczna z pewnością wzmocni poczucie własnej wartości, a także pewności siebie. Jest to bardzo istotny element w kontekście walki ze swoimi lękami – np. to, jak własny pomysł zostanie odebrany przez grupę. Ten rodzaj opowiadań jest dedykowany również takim dzieciom, które przeżyły śmierć bliskiej osoby rozwód rodziców, albo są zmuszone dostosować się do nowego otoczenia, np. wskutek przeprowadzki. Inną funkcją, którą spełniają jest funkcja relaksacyjna – pozwolą odprężyć się i odstresować oraz zapomnieć przynajmniej na pewien czas o trudniejszej sytuacji.