Uncategorized

Dlaczego gry integracyjne są tak ważne?

Grupa dzieci, która dopiero się poznaje wymaga odpowiedniego wsparcia, aby proces aklimatyzacji przebiegł sprawnie i bezpiecznie. Pomocne są w tym różnego rodzaju gry integracyjne, których stosowanie przynosi wiele korzyści. Poza kwestią praktyczną mają również istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecku. Ułatwiają także przełamanie początkowej nieśmiałości, oswojenie się w nową sytuacją czy poznanie rówieśników. 

Cel integracji poprzez zabawę

Każdy nauczyciel lub inna osoba odpowiedzialna za opiekę nad grupą odpowiada za wybór odpowiednich zabaw. W przypadku kilkuosobowych grup złożonych z dzieci istotna rolę odgrywają zabawy integracyjne. Wykorzystywane są przede wszystkim na rozpoczęcie roku w przedszkolu, podczas imprez urodzinowych lub innych spotkań, w których uczestniczą obce sobie dzieci. Celem integracji jest poznanie siebie, nawiązanie relacji pomiędzy uczestnikami oraz aktywizacja dzieci, co pozwala im na społeczny i emocjonalny rozwój. Zabawa powinna być zatem radosna i ciekawa dla wszystkich uczestników, a także dostosowana do ich potrzeb rozwojowych, wieku czy konkretnej sytuacji. Przed organizatorem stoi zatem szereg wyzwań. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto skorzystać z prostych i praktycznych wskazówek:

  • warto stosować rekwizyty i pomoce, w tym np. piłki, kłębek wełny,
  • warto angażować jednocześnie wszystkich uczestników zajęć,
  • warto wplatać w zabawę informacje o uczestnikach,
  • warto zwracać uwagę na indywidualne cechy dzieci, kompensując zachowania. Nieśmiałe łączyć w pary z bardziej towarzyskimi, aktywnym powierzać bardziej angażujące działania.

Jakie są rodzaje gier integracyjnych?

Większość gier i zabaw integracyjnych ma formę ruchową, co pozwala dzieciom łatwiej się integrować i dostosować do ich normalnej aktywności. Najczęściej w tym celu wykorzystywane jest pokazywanie takich samych gestów, wykonywanie zadań sportowych czy rzucanie piłką. Sposób, czas trwania, jak i rodzaj podejmowanych aktywności powinien być dostosowany do konkretnej grupy, jej możliwości, zainteresowań, jak i potrzeb. Oprócz tego, że integracja ma spełnić swoje zadania, powinna być także ciekawym zajęciem, które angażuje grupę. Inspiracje na temat gier integracyjnych można czerpać z licznych książek czy szkoleń. W małych grupach sprawdzają się gry wielkoformatowe. Kiedy dzieci poznają się, warto ułatwić im to zadanie, ustawiając je w kółko, następnie prosząc, by każde podało swoje imię. W przypadku starszych dzieci prezentację można wzbogacić poprzez dodanie swoich zainteresowań. Aby wprowadzić więcej aktywności, można podczas gier integracyjnych włączyć muzykę. Poszukując różnego rodzaju zabaw, zawsze warto dopasować je do potrzeb konkretnej grupy. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala się lepiej poznać jest zabawa w łączenie się na podstawie zainteresowań. Wskazane dziecko komunikuje, że szuka kogoś, kto lubi czytać bajki, po czym dziewczynka lub chłopiec, którzy prezentują podobne zainteresowania chwytają rękę pierwszego dziecka. Ostatnie dziecko podaje kolejną czynność, a zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci utworzą krąg. 

Gry integracyjne służą nie tylko poznawaniu się, ale także dobrej zabawie. Mogą być także wykorzystywane na wycieczkach, aby zapewnić dzieciom bezpieczne i ciekawe warunki. Ich wykorzystanie pozwala dzieciom lepiej i łatwiej funkcjonować w grupie, ułatwia rozpoznawanie potrzeb dzieci, pozwala rozróżnić ich temperament czy problemy, a także wstępnie je korygować, odpowiednio modulując zachowania w grupie i kierunek zabawy.