Szkoła i edukacja

Dlaczego lektury szkolne z gwiazdką są szczególnie ważne?

W szkołach podstawowych i średnich obowiązuje określony kanon lektur. Na liście znajdziemy pozycje zwykłe i oznaczone gwiazdką. Do przeczytania tych drugich uczniowie są często wręcz zmuszani przez swoich polonistów i bardzo dobrze, bo ich znajomości nie zapewni nam nawet sto opracowań. Lektury z gwiazdką to teksty, które musi znać każdy maturzysta. Streszczenia czy plany wydarzeń mogą nie wystarczyć, bo większość z tych tekstów jest trudna i niezrozumiała. Dopóki się z nimi nie zapoznamy, nie będziemy mieć pewności, czy poradzimy sobie z zadaniem na nich opartym.

Lektury z gwiazdką czyta się obowiązkowo

Nie bez powodu poloniści uważają, że gwiazdka przy tytule świadczy o jego obowiązkowości. Nie wszystkie lektury szkolne trzeba przeczytać, większość z nich wystarczy znać. Jednak w tym wypadku jest inaczej. Tylko przeczytanie tych kilku pozycji zagwarantuje nam dokładne zapoznanie się z nimi. Często są one trudne, pisane niezrozumiałym językiem i niejasna w przekazie, ale w tym zakresie pomagają nam opracowania. Książka musi być przeczytana, nawet jeśli niczego się z niej nie zrozumie.

Jak wygląda rozprawka oparta na lekturze z gwiazdką?

Na maturze zawsze pojawia się rozprawka albo analiza wiersza. Większość uczniów wybiera tę pierwszą opcję. W jej przypadku lektury szkolne odgrywają kluczową rolę. Przytoczony w temacie fragment może pochodzić z jednego z dwóch źródeł:

  • zwykłej lektury
  • lektury z gwiazdką

W przypadku tej drugiej opcji nie wystarczy tylko powołać się na podany tekst. Drugi argument zawsze musi być odniesieniem do całości utwory, a bez jego znajomości nie jest możliwe zrobienie tego w płynny i sensowny sposób.

W sytuacji, kiedy w szkolnej bibliotece nie uda nam się znaleźć wybranej lektury, nie ma problemu, lektury znajdziemy w wyjątkowo niskiej cenie w Księgarni PWN, która posiada własny sklep internetowy.