książki Szkoła i edukacja

Poradniki dla małżeństw – uratować relację

Jak można się spodziewać, żaden związek nie jest idealny przez cały okres jego trwania. Każda para prędzej czy później napotyka problemy, które nierozwiązane mogą przyczynić się do rozpadu relacji. Dla tych osób, które same nie są w stanie poradzić sobie z trudnościami, pomocne mogą okazać się poradniki dla par.


Substytut terapii małżeńskiej

ksiazki33

Książki poradnikowe dla par można porównać do terapii małżeńskiej i będzie to porównanie całkiem trafne. Często poruszają one bowiem dokładnie te same tematy. Warto tutaj dodać, że dla wielu osób, zwłaszcza mężczyzn, sięgnięcie po pomoc psychologa lub psychoterapeuty wydaje się ujmą. Dlatego kobiety, zamiast na siłę ciągnąć partnera do lekarza lub zarzucać mu brak zaangażowania, powinny zamiast tego zaproponować poradnik. W wielu przypadkach panowie dużo chętniej sięgną po książkę, która nie będzie od nich wymagała „upokarzającej” rozmowy ze specjalistą.

Nie dla każdego

Jak łatwo się domyślić, poradniki dla małżeństw nie są idealne. Zazwyczaj podchodzą do tematu w dość ogólnikowy sposób, co nie każdemu odpowiada. Przyczyna tego jest bardzo prosta – autor publikacji, nawet jeśli jest doświadczonym psychoterapeutą, nie zna dokładnej sytuacji konkretnej pary. Jest on więc zmuszony podchodzić do tematu w sposób ogólny, tak aby nie urazić niczyich uczuć. I choć zabieg ten ma swoje plusy, sprawia również, że poradnik nie będzie pasować dla każdego. Warto więc podchodzić do tematu z dystansem i sięgać po tego typu książki tylko wtedy, kiedy problem nie jest zbyt poważny, a nie w obliczu dużego kryzysu w związku.